Ndërlidhjet

UASHINGTON


Të tre ish presidentët amerikan, Bill Clinton, George Bush i vjetri dhe Jimmy Carter morën pjesë në ceremoninë mortore të ish presidentit Gerald Ford në Katedralen Kombëtare në Uashington. Duke folur për punën e ish presidentit të ndjerë, presidenti aktual George Bush tha se Gerald Ford ishte "sinonim i integritetit".
"Presidenti Ford e filloi punën në një kohë shumë të vështirë të historisë sonë kombëtare. Amerika ishte e ndarë nga trazirat politike dhe e goditur nga inflacioni. Në mesin e gjithë atyre trazirave, presidenti Gerald Ford ishte një themel i stabilitetit", tha Bush.
Gerald Ford ka qenë president i Shteteve të Bashkuara prej vitit 1974 deri 1977.
XS
SM
MD
LG