Ndërlidhjet

KOMBET E BASHKUARA


Në ditën e parë si sekretar i përgjithshëm i OKB-së, Ban Ki-Moon sot iu drejtua punëtorëve të Kombeve të Bashkuara në gjithë botën.
"Po e filloj detyrën time në kohën e tensioneve të rritura në çështjet ndërkombëtare, duke filluar nga Darfuri në Lindjen e Mesme, Libani, Irani, Iraku, Koreja Veriore, dhe shumë kriza dhe trazira të tjera në botë", tha Ki Moon.
Ish diplomati jug-korean është sekretari i tetë në historinë e KB-së, ndërsa është zotuar të punojë në përforcimin e fushave të sigurisë, të zhvillimit dhe të drejtave të njeriut.
Duke komentuar ekzekutimin e ish presidentit irakian, Ki-Moon tha se për dënimin me vdekje vendosin vetë shtetet, por shtoi se është kundër pandeshkueshmërisë.
Ai tha se Sadam Husseini ishte përgjegjës për kryerjen e krimeve të rënda dhe mizorive të papara.
XS
SM
MD
LG