Ndërlidhjet

BAGDAD


Këshilltari i kryeministrit të Irakut, Nuri al-Maliki tha se Qeveria ka filluar hetimet për xhirimet filmike me telefon mobil gjatë ekzekutimit të Sadam Husseinit, në të cilin vërehen rojtarët që disa minuta para ekzekutimit janë tallur me ish presidentin irakian.
Në xhirimin e bërë publik, një rojtar shqipton emrin e klerikut radikal shiit Moqtada al-Sadr dhe të të afërmve të tij, të vrarë nga regjimi i Sadamit në vitet e 80-ta.
Mbështetësit sunitë të Sadam Husseinit kanë vazhduar edhe sot në pjesë të ndryshme të Irakut të protestojnë kundër ekzekutimit të ish diktatorit.
Në Samara protestuesit sunit marshuan drejt faltores së bombarduar shiite, duke mbajtuar fotografi të ish diktatorit Hussein dhe një arkivol.
XS
SM
MD
LG