Ndërlidhjet

UASHINGTON


Partia Demokrate sot formalisht e merr kontrollin në Senat dhe në Dhomën Përfaqësuese, për herë të parë pas 12 vjetësh. Përbërja e re e ligjvënësve, që sot do të bëjë betimin, u votua në zgjedhjet e nëntorit.
Partia Republikane e presidentit George Bush pësoi humbje të rënda në zgjedhjet, që u panë si indikator për pakënaqësinë e opinionit lidhur me luftën në Irak.
Demokratët kanë 233 nga 435 vendet në Dhomën Përfaqësuese, dhe 51 nga 100 ulëset në Senat.
XS
SM
MD
LG