Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush raportohet se planifikon një sërë ndryshimesh të udhëheqësve ushtarakë dhe politikë, si pjesë e strategjisë së re për fitoren në Irak.
Shtëpia e Bardhë dhe Departamenti i Mbrojtjes nuk i kanë konfirmuar ndryshimet e mundshme.
Ndërkohë duke folur për strategjinë e re në Irak, Bush tha se ka për qëllim arritjen e objektivave amerikane atje.
"Do të jem i gatshëm ta paraqesë strategjinë e re për Irakun, diku rreth javës së ardhshme. Strategji kjo e cila do t'u ndihmoj irakienëve t'i arrijnë qëllimet për krijimin e një vendi që mund të qeverisë me vetën, të jetë i qëndrueshëm dhe të vetmbrohet. Pavarësisht, vendimit që do ta marr, do të ketë për synim arritjen e objektivave tona", tha Bush.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG