Ndërlidhjet

BERLIN


Bashkimi Evropian ka kritikuar planet për ekzekutimin e dy ish zyrtarëve të lartë irakianë, duke u shprehur se kundërshton dënimin me vdekje në të gjitha rrethanat.
Gjermania, e cila mban presidencën e rradhës së BE-së, paralajmëroi se ekzekutimi i këtyre dy zyrtarëve mund t'i përshkallëzoj ndarjet ndërmjet sunitëve dhe shiitëve irakianë. Vëllau i Saddam Husseinit, Barzan al-Tikriti dhe ish kreu i gjykatës Avad al-Bandar janë dënuar së bashku me ish diktatorin, por mbetet e paqartë se kur mund të bëhet ekzekutimi i tyre.
XS
SM
MD
LG