Ndërlidhjet

MINSK


Qeveria bjelloruse ka vendosur ta anulojë taksën tranzitore për naftën ruse, duke i hapur kështu rrugën zgjidhjes së problemit të furnizimit të Evropës.
Shenjat e para të zgjidhjes së problemit u paraqitën pas bisedës telefonike të presidenit të Bjellorusisë Aleksander Llukashenka dhe homologut të tij rus Vladimir Putin.
Nesër kryeministrat e dy vendeve takohen në Moskë për t'i konkretizuar propozimet, të cilat do t'i japin fund problemeve të furnizimit me naftë për disa vende të Evropës.
XS
SM
MD
LG