Ndërlidhjet

KABUL


Komandanti i lartë amerikan në Afganistan, gjeneral-lejtënant Karl Eikenbery, bëri thirrje për shtimin e trupave në këtë vend me qëllim që t'i ndalin sulmet e talibanëve.
Eikenbery tha se militantët po e shfrytëzojnë territorin pakistanez për ti kryer operacionet në Afganistan. Ai shtoi se pret ngritje të dhunës në Afganistan gjatë muajve të ardhshëm.
Në zhvillime të tjera në Afganistan, ushtarët e NATO-s dhe ata afganë kanë vrarë së paku 13 militantë gjatë një përleshje në provincën Helmand.
XS
SM
MD
LG