Ndërlidhjet

PRISHTINË


NATO dhe organet vendore e ndërkombëtare të rendit e sigurisë, nuk do të lejojnë destabilizimin e Kosovës në prag të vendimit për statusin e saj, ka pohuar sot kryeministri i Kosovës, Agim Çeku. Kryeministri kosovar ka pritur sot në një takim komandantin suprem të NATO-s, gjeneralin amerikan John Craddock dhe komandantin e forcave amerikane në Evropë, admiralin Henry Ulrich. Ndonëse pas takimit nuk kishte prononcime, në një njoftim nga Zyra e Kryeministrit të Kosovës thuhet se Çeku ka kërkuar mbështetjen e NATO-s për formimin e një force ushtarake të Kosovës.
NATO dhe institucionet e Kosovës nuk do të lejojnë që të ndodhin befasi në Kosovë në këtë fazë vendimtare të vendimit për statusin e saj, ka pohuar kryeministri i Kosovës, Agim Çeku.
XS
SM
MD
LG