Ndërlidhjet

BRUKSEL


NATO-ja është kundër çdo vonese në procesin e statusit të Kosovës dhe mbështet fuqishëm kalendarin e Martti Ahtisaarit, ka deklaruar sekretari i përgjithshëm i aleancës veriatlantike.
Jaap de Hoop Scheffer i ka bërë këto komente gjatë një prononcimi para gazetarëve, duke folur për planet e NATO-s gjatë vitit 2007.
Scheffer krahas Afganistanit, Kosovën e ka përmendur si prioritet kryesor dhe jo vetëm të NATO-s, por edhe të organizatave tjera ndërkombëtare, posaçërish Bashkimit Evropian që do të ketë rol të rëndësishëm në Kosovë si dhe të Kombeve të Bashkuara, ku duhet të mirret vendimi për Kosovën.
XS
SM
MD
LG