Ndërlidhjet

BRUKSEL/BERLIN


Përfaqësuesi i lartë i Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Havier Solana tha se plani i Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës do të finalizohet deri në fund të muajit të ardhshëm, para se të paraqitet në Këshillin e Sigurimit për miratim. Ai ka ftuar Prishtinën dhe Beogradin që të takohen me të dërguarin e Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, Martti Ahtisaari. Zoti Solana është shprehur se ky do të ishte skenari më i mirë për Kosovën. Këto komente ai i bëri pas takimit me presidentin e Maqedonisë në Bruksel, Branko Cërvenkovski. Havier Solana tha se shpreson se palët, përfshirë edhe Rusinë, përfundimisht do ta mbështesin planin, që u përpilua pas negociatave njëvjeçare me delegacionin e Kosovës dhe të Serbisë. "Nuk besoj se ndokush do ti bëjë vërejtje planit", tha zoti Solana, i cili së bashku me ministrin e jashtëm gjerman, Frank-Walter Steinmeier dhe me komisionaren për marrëdhënie të jashtme të BE-së, Benita Ferrero-Waldner më 7 shkurt do ta vizitojnë Beogradin. Zoti Steinmajer, vendi i të cilit kryeson presidencën e Bashkimit Evropian, tha mbrëmë në Berlin se në këtë takim në Beograd do të bisedohet për "perspektivën evropiane" të Serbisë dhe për statusin e Kosovës.
XS
SM
MD
LG