Ndërlidhjet

ANKARA


Kryeministri i Turqisë Abdullah Gyl tha se Ankaraja duhet të bisedojë për sigurinë e kufinjve me autoritetet kurde në Irakun verior.
Ndërkohë, shefi i armatës, Yasar Buyukanit, i ka akuzuar dy partitë kryesore kurde në Irak se po e mbështesin Partinë Punëtore të Kurdistanit, dhe përjashtoi çdo mundësi për dialog.
Turqia thotë se kryengritësit kurdë fshehen në Irak, ndërsa ushtria ka paralajmëruar për intervenim të mundshëm.
XS
SM
MD
LG