Ndërlidhjet

VJENË


Shefi i diplomacisë suedeze Karl Bildt tha se Serbisë duhet t'i propozohet prespektivë e qartë e hyrjes në BE në mënyrë që Beogradi të pranojë planin e Ahtisarit.
"Nëse i ofrojmë prespektivë me një qasje shumë të qartë në Bashkimin Evropian Serbia do jetë e gatshme të jetojë me planin e Ahtisarit dhe me kalimin e kohës ta pranojë", tha shefi i diplomacisë suedeze për të përditshmen austriake Die Presse.
"Nëse nuk ofrohet opcioni evropian ekziston rreziku që Serbia të zhytet në nacionalizëm dhe ta bllokojë zgjidhjen për Kosovën", tha Bildt.
XS
SM
MD
LG