Ndërlidhjet

HAGË


"Jam i pafajshëm dhe ndihem i fyer nga këto akuza", tha ish kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj në seancën e sotme në Gjykatën Ndërkombëtare për ish Jugosllavinë në Hagë.
Kjo gjykatë ka ngritur aktakuzën ndaj Haradinajt, në të cilën ai akuzohet për përfshirje në vrasje, dhunime dhe tortura të serbëve dhe bashkëpunëtorëve të tyre gjatë luftës së viteve 1998-99.
Gjykimi i Ramush Haradinajt dhe dy ish luftëtarëve të tjerë të UÇK-së, Idriz Balaj dhe Lahi Brahimaj, fillon më 5 mars.
XS
SM
MD
LG