Ndërlidhjet

TEHERAN


Janë paraqitur disa kundërthënie lidhur me deklaratat e presidentit të Iranit, Mahmud Ahmadinejad gjatë vizitës në Arabinë Saudite. Agjencia zyrtare saudie e lajmeve SPA ka raportuar se Mbreti Abdullah dhe lideri iranian, gjatë bisdave të djeshme, kanë mbështetur planin arab të vitit 2002 për normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin. Por, sot zyra e presidentit Ahmadinejad fuqishëm ka refuzuar se ka pasur diskutime lidhur me këtë çështje. Presidenti Ahmadinejad dhe mbreti Abdullah janë pajtuar ti kundërshtojnë sulmet sektare, që ata i kanë përshkruar si kërcënimin më të madh për myslimanët. Arabia Saudite, që është sunite dhe Irani shiit janë ndër vendet më me ndikim ndaj popullatave myslimane me fe përkatëse.
XS
SM
MD
LG