Ndërlidhjet

BRUKSEL


Komesari për zgjerim i Bashkimit Evropian Olli Rehn tha se propozimi i kryenegociatorit Marti Ahtisari për statusin e Kosovës është "kompromis realist, sepse të dyja palët kanë qëndrime të pa pajtueshme".
Përmes një komunikate për media, Rehn vlerësoi se me planin e Ahtisarit "përcaktohet korniza për Kosovën stabile, demokratike dhe shumëetnike". Ai përshendeti vendimin e Ahtisarit që planin ta dorëzojë në KB gjatë këtij muaji, si dhe faktin që plani e vë theksin mbi decentralizimin, mbrojtjen e të drejtave të pakicave dhe të objekteve kulturore e fetare.
XS
SM
MD
LG