Ndërlidhjet

KABUL


Dhoma e ultë e parlamentit të Afganistanit votoi ligjin e rishikuar, që ofron amnisti për krimet e luftës gjatë dhjetëra viteve të konfliktit, por gjithashtu njeh të drejtën e viktimave për të kërkuar drejtësi. Ligji u miratua disa orë pasi presidenti Hamid Karzai e ktheu në parlament.
Muajin e kaluar mijëra luftëtarë muxhahedinë dhe mbështetësit e tyre u mblodhën në një stadium në Kabul dhe shprehën mbështetjen për ligjin. Mirëpo, grupet për të drejtat e njeriut thanë se ky ligj nuk i mbron të dushuarit për krime nga ligji ndërkombëtar.
XS
SM
MD
LG