Ndërlidhjet

BAGDAD


Ushtria amerikane e filloi operacionin e sigurisë në krahinën e trazuar irakiane Diyala. Rreth 700 trupa u nisën nga Bagdadi për t'iu bashkuar mijëra ushtarëve amerikanë dhe irakianë, në rajonin ku nga vera e kaluar janë shtuar për 70% sulmet ndaj ndaj trupave amerikane. Po sot, ushtria amerikane tha se sipas shërbimeve të zbulimit, kleriku radikal shiitë Muqtada al Sadr vazhdon të jetë në Iran.
XS
SM
MD
LG