Ndërlidhjet

UASHINGTON


Plani i ri i sigurisë për Irakun është në fazat e para dhe suksesi do të marrë disa muaj kohë, tha presidenti amerikan Bush.
Komentet e Bushit në Shtëpinë e Bardhë u bënë me rastin e 4-vjetorit të ndërhyrjes ushtarake në Irak.
"Kryeministri irakian Maliki dhe komandanti amerikan, gjenerali Petreus theksuan se plani i sigurisë për Bagdadin është në fazat e para dhe arritja e suksesit kërkon muaj, jo ditë apo javë. Në terren kemi parë shenja që japin shpresë", tha Bush.
Presidenti amerikan tha se tërheqja e trupave amerikane do kishte "pasoja të rënda" për sigurinë e Kombeve të Bashkuara.
XS
SM
MD
LG