Ndërlidhjet

BAGDAD/UASHINGTON


Nënpresidenti i Irakut Tariq Al Hashimi ka deklaruar se as Iraku dhe as Perëndimi nuk do të përfitojnë nga tërheqja eventuale dhe e shpejtë e trupave amerikane.
Dje Dhoma Përfaqësuese e Kongresit amerikan ka votuar për caktimin e gushtit të vitit 2008 si afat të tërheqjes së të gjitha forcave të Shteteve të Bashkuara nga Iraku.
Presidenti Bush ka thënë se në rastin e këtij vendimi do të vë veto.
"Ky ligj ka shumë gjëra të pakuptimta, shumë kushte dhe një afat kohor artificial për tërheqjen e trupave. Siç e kam bërë të qartë unë do vendos veton kundër këtij ligji. Vendimi i Dhomës së Përfaqësuese bën vetëm një gjë: vonon dërgimin e burimeve jetike për trupat tona", tha Bush.
XS
SM
MD
LG