Ndërlidhjet

LUBJANË


Pavarësia e mbikqyrur është alternativa e vetme për statusin e Kosovës, ndërsa Serbia një ditë duhet ta ndryshojë qëndrimin e saj nëse dëshiron të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian, ka thënë i dërguari i posaçëm i Kombeve të Bashkuara, Martti Ahtisaari.
"Kosova s'mund të jetë më pjesë e Serbisë. Shqiptarët që përbëjnë 90 % të popullatës, nuk e duan këtë", ka thënë Ahtisaari për gazetën sllovene Dello.
Kryenegociatori i ka hedhur poshtë pohimet se zgjidhja e statusit të Kosovës do të mund të ishte precedent i rrezikshëm për rastet e ngjashem në botë.
"Kosova është rast i veçantë. Çdo rast është i veçantë, por Kosova është vërtetë rast unik, duke marrë parasysh historinë e saj, represionin gjatë kohës së Sllobodan Millosheviqit, intervenimin ndërkombëtar dhe administratën ndërkombëtare atje", ka thënë ai.
Duke mos dashur të spekulojë për kohën e miratimit të rezolutës për Kosovën, Ahtisaari ka shfaqur shpresën që kjo të ndodhë në qershor, kur Shtetet e Bashkuara do ta kryesojnë Këshillin e Sigurimit.
Lidhur me rolin e Moskës, ai ka thënë se Rusia është "anëtare konstruktive e Grupit të Kontaktit".
"Moska dakordohet që çfarëdo zgjidhje të miratohet nga shumica", ka thënë Ahtisaari, duke shprehur dyshimin e tij se Rusia do të përdorë veton.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG