Ndërlidhjet

DOHA


Përfaqësuesit e eksportuesve më të mëdhej të gazit në botë sot e fillojnë takimin dy-ditësh në Katar për t'i diskutuar mënyrat e bashkëpunimit më të ngushtë.
Raportohet se është e mundur të propozohet formimi i një karteli, të ngjashëm me atë të naftës, OPEC, por nuk pritet nënshkrim i ndonjë marrëveshje formale.
Eksportues më të mëdhej të gazit janë Rusia, Irani, Katari, Venecuela dhe Algjeria, të cilat kontrollojnë më shumë se 70 % të rezervave të gazit në botë.
XS
SM
MD
LG