Ndërlidhjet

TEHERAN


Irani tha se nuk do të pezullojë asnjë aktivitet për pasurimin e uraniumit dhe u bëri thirrje fuqive botërore që të pranojnë "realitetin e ri".
"Mendojmë se palët tjera duhet të kuptojnë realitetet e reja. Ne jemi të gatshëm të marrim pjesë në negociata pa kushte për gjetjen e zgjidhjes rreth çështjes bërthamore" tha Ministri i Jashtëm i Iranit Manuchehr Mottaki.
Gjermania si kryesuese e radhës e BE-së tha se po ndjek me "shqetësim të madh" deklaratat e Teheranit.
XS
SM
MD
LG