Ndërlidhjet

SARAJEVË


Serbët e Bosnjes nuk duhet ta lidhin fatin e tyre me Kosovën, që mund të fitojë shpejtë sovranitet të mbikqyrur, tha kryeministri i Bosnjes Nikola Spiriq. "Serbët në asnjë mënyrë nuk duhet ta lidhin statusin e tyre me zgjidhjen e çështjes së Kosovës. Kjo do të ishte e pakuptimtë. Sipas Marrëveshjes së Dejtonit Republika Serbe është pjesë integrale e Bosnjes dhe serbët këtu nuk e kontestojnë këtë sovranitet" tha Spiriq, i cili është serb dhe mori postin e kryeministrit gjatë shkurtit.
XS
SM
MD
LG