Ndërlidhjet

BAGDAD


Anëtarët e Parlamentit të Irakut kanë futar për unitet në një seancë të jashtëzakonshme në të cilën u dënua sulmi i djeshëm vetëvrasës me bombë në ndërtesën e Parlamentit. Nënkryetari Abdel Abdul Mahdi tha se "duhet gjejtur zgjidhje kah pajtimi kombëtar". Grupi Shteti Islamik në Irak, që është i ndërlidhur me Al-Qaedën, e ka marrë përgjegjësinë për sulmin vetëvrasës në Parlament. Zyrtarë të Shteteve të Bashkuara dhe të Irakut thanë se nga ky sulm u vra një person e jo tetë siç ishte menduar më parë.
XS
SM
MD
LG