Ndërlidhjet

BAGDAD


Më shumë se 160 persona u vranë në një varg sulmesh të njëpasnjëshme me bomba sot në Bagdad. Sulmi më vdjekjeprurës ndodhi në lagjen Sadrija me shumicë shiite, ku u vranë të paktën 115 persona dhe u plagosën rreth 110 të tjerë.
Sulmet, që duket se ishin të koordinuara, ndodhën vetëm disa orë pasi kryeministri shiit Nuri al Maliki tha se Iraku mund të marrë përgjegjësitë për gjendjen e sigurisë nga trupat e huaja, deri në fund të vitit.
XS
SM
MD
LG