Ndërlidhjet

UASHINGTON


Sekretarja amerikane e Shtetit Condolezza Rice do të kërkojë nga Rusia që të mos kundërshtojë pavarësinë për Kosovën, gjatë vizitës së muajit të ardhshëm në Moskë, thanë zyrtarët. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Sean McCornmack minimizoi kërcënimin e Rusisë për përdorimin e vetos në Këshillin e Sigurimit të KB për Kosovën.
Ai tha se është mirë e ditur se qeveria ruse ka "disa rezerva reale" rreth planit të Ahtisaarit për pavarësi të mbikëqyrur për Kosovën. Por, McCornmack pohoi se Shtetet e Bashkuara dhe fuqitë tjera në Këshillin e Sigurimit po përpiqen që të marrin parasysh shqetësimet e Rusisë.
XS
SM
MD
LG