Ndërlidhjet

SHARM EL-SHEIKH


Ministri i jashtëm irakian, Hoshyar Zebari tha se Shtetet e Bashkuara dhe Irani kanë mbajtur takim "të nivelit të ekspertëve" gjatë Konferencës ndërkombëtare për Irakun, që po mbahet në Sharm el-Sheikh të Egjiptit. Sipas tij, në këtë takim nuk ishin të përfshirë sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice dhe ministri i jashtëm i Iranit, Manuchehr Mottaki. Ai vlerësoi se takimi ishte "pozitiv". Shtetet e Bashkuara dhe Irani nuk kanë marrëdhënie diplomtaike prej krizës së pengjeve të vitit 1979.
XS
SM
MD
LG