Ndërlidhjet

MOSKË


Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, akuzoi Bashkimin Evropian dhe NATO-n se po përpiqen të rishkruajnë historinë. Deklarata e Lavrovit lidhet me qëndrimin e Bashkimit Evropian rreth heqjes së monumentit të Ushtrisë së Kuqe nga qendra e Talinit, kryeqyetit të Estonisë.
Rusët e shohin monumentin si nderim për ata që u vranë në luftë kundër nazizmit, derisa në Estoni ajo është kujtesë për pushtimin sovjetik.
XS
SM
MD
LG