Ndërlidhjet

TOKIO


Parlamenti i Japonisë e ka miratuar vendimin për zgjatjen e mandatit të forcës ajrore për koalicionin e udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara në Irak, edhe për dy vite, përkundër kërkesës së opozitës për tërheqjen e trupave japoneze. Prej vitit 2004, afro 200 pjesëtarë të forcave ajrore japoneze u ndihmojnë Shteteve të Bashkuara dhe aletatëve të tyre në Irak, nga një bazë në Kuvajt.
XS
SM
MD
LG