Ndërlidhjet

BEOGRAD


Ish presidenti i Afrikës së Jugut dhe fituesi i çmimit Nobel Nelson Mandela u shpall qytetar nderi i qytetit të Beogradit. Bashkia e qytetit votoi unanimisht për të nderuar Mandelën, për kontributin e tij në "luftën për barazi, paqe dhe zhvillim të demokracisë në botë".
Mandela ka fituar disa qindra shpërblime nëpër gjithë botën për rezistencën ndaj aparteidit dhe mbështetjes së shumë çështjeve që kur u largua nga politika në vitin 1999.
XS
SM
MD
LG