Ndërlidhjet

BRUKSEL


Shefi i diplomacisë së BE-së Javier Solana u bëri thirrje liderëve palestinezë që t'u japin fund mosmarrëveshjeve ndërmjet fraksioneve dhe paralajmëroi se dhuna po bllokon përpjekjet për paqe në Lindjen e Mesme. Kjo thirrje u bë në kohën kur zyrtarët për siguri thanë se Hamasi ka vrarë të paktën tetë anëtarë të rojave presidenciale të Mahmoud Abbas-it.
Ndërkohë, Abbas në fjalimin për 59 vjetorin e krijimit të Izraelit në vitin 1948 tha se synon të zbatojë planin amerikan për sigurinë. Izraeli ka ngritur shqetësime rreth iniciativës për paqe.
XS
SM
MD
LG