Ndërlidhjet

PRISHTINË


Maqedonia e rikonfirmoi përkrahjen e saj për planin e kryenegociatorit Martti Ahtisaari duke besuar se menjëherë pas zgjidhjes së statusit të Kosovës do të fillohet me implementimin e çështjes së demarkacionit të kufirit, tha sot në Prishtinë, kryeministri i Maqedonisë, Nikola Gruevski.
Gjatë qëndrimit në Prishtinë, Gruevski është pritur në takime të ndara nga presidenti Fatmir Sejdiu, kryeministri Agim Çeku si dhe shefi i UNMIK-ut, Joachim Ruecker.
Presidenti Fatmir Sejdiu tha se Maqedonia është partner strategjik i Kosovës dhe shprehu mirënjohje për mbështetjen që ky vend i ka dhënë planit të kryenegociatorit Martti Ahtisaari për pavarësi të mbikëqyrur për Kosovën.
XS
SM
MD
LG