Ndërlidhjet

BAGDAD


dy gazetarë irakianë, që punonin për rrjetin televiziv ABC u vranë sot në Bagdad derisa po ktheheshin në shtëpitë e tyre nga puna. Rrjeti televiziv amerikan njoftoi se ky sulm kishte ndodhur dje. Gazetarët në Irak shumë shpesh ishin në shënjestër të dhunës. Komiteti për mbrojtjen e gazetarëve me seli në Nju Jork thotë se 102 gazetarë dhe 39 persona të tjerë që kanë punuar për media janë vrarë ndërsa 48 gazetarë janë rrëmbyer prej vitit 2003, kur Shtetet e Bashkuara e invaduan Irakun.
XS
SM
MD
LG