Ndërlidhjet

CHELYABINSK


Më shumë se 100 demonstrantë u tubuan në qytetin rus Chelyabinsk për të protestuar kundër politikës autoritare të presidentit Vladimir Putin.
Njëri nga organizatorët e të ashtuquajturit "Marshi i Disidentëve", Oleg Stifonov, i tha Radios Evropa e Lirë se protestat ishte paqësore.
"Rreth 150 njerëz morën pjesën në ngjarjen. Parullat ishin standarde për të gjitha Marshet e Disidentëve: kërkesa për dorëheqjen e presidentit Putin dhe parulla tjera sociale. Policia ishte korrekte", tha Stifonov.
Nuk u raportua për incidente apo për arrestime. Demonstrantët mbanin flamuj të mbuluar, në shenjë proteste kundër ndalimit të një proteste tjetër të grupimit të opozitës të quajtur "Rusia tjetër".
XS
SM
MD
LG