Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti George Bush shpalli sot sanksionet e reja ndaj Sudanit për shkak të konfliktit në rajonin e Darfurit. Sanksionet, përfshijnë 31 kompani dhe 4 individ. Bushi bëri thirrje që Këshilli i Sigurimit përmes një rezolutë të re të ndëshkojë Sudanin për refuzimin që të ndëpresë gjakderdhjen në Darfur. "Për një kohë të gjatë, njerëzit e Darfurit po vuajnë nën bombat, vrasjet dhe dhunimet e qeverisë. Administrata ime i ka quajtur këto aksione me emrin e drejtë: gjenocid. Bota ka përgjegjësinë të ndihmojë në ndaljen e tyre" tha presidenti Bush.
Prej vitit 2003, rreth 200 mijë njerëz e kanë humbur jetën dhe 2.5 milionë janë dëbuar nga shtëpitë e tyre në Darfur.

Newsletter

Gjithçka që duhet të dini për temën më të diskutuar të javës jua sjellim të enjteve në tre minuta. Regjistrohuni për t'u informuar të parët!

XS
SM
MD
LG