Ndërlidhjet

PRISHTINË


Një prokuror ndërkombetar ka ngritur aktpadinë kundër udhëheqësit të Lëvizjes “Vetëvendosje”, Albin Kurti, duke e akuzuar se ka udhëhequr një grup që ka kryer veprën penale të organizimit të protestave të dhunshme më 10 shkurt 2007, gjatë të cilave u vranë dy persona. Kurti është arrestuar 10 shkurtin e kaluar lidhur me protestat dhe është liruar nga paraburgimi më 10 maj për të vazhduar në arrest shtëpiak. Pas takimit me gazetarët në diten e lirimit, Kurti është arrestuar sërish peër mosrespektim të vendimit gjyqësor.
XS
SM
MD
LG