Ndërlidhjet

SOFJE


Presidenti i Shteteve të Bashkuara George Bush ripërsëriti sot se Kosova duhet të pavarësohet nga Serbia. Bush i bëri këto komente në konferencën e përbashkët për shtyp me presidentin e Bullgarisë, Georgi Parvanov.
"Është koha që të ecet me planin e Ahtisaarit. Amerika beson që Kosova duhet të jetë e pavarur", tha Bush, duke shtuar se Serbisë ndoshta mund t'i ofrohen marrëdhënie më të mira me Uashingtonin.
"E kërkova mendimin e presidentit. Njëra nga gjërat që ai ma bëri të qartë është diçka me të cilën unë jam dakord, dhe kjo është që ndërsa po kërkojmë pavarësinë e Kosovës, ne gjithashtu duhet t'ia bëjmë të qartë Serbisë se ka një rrugë përpara, ndoshta në NATO, ndoshta në BE, dhe përfundimisht, ndoshta në marrëdhëniet më të mira me Shtetet e Bashkuara", tha presidenti Bush.
Ai gjithashtu lëvdoi kontributin e Bullgarisë në Afganistan dhe në Irak. Presidenti amerikan në Sofje bisedoi me udhëheqësit bullgarë mbi planet amerikane për vendosjen e sistemit mbrojtës anti-raketor në Evropën Qendrore.
Me këtë rast, presidenti Bush përsëri e cilësoi si
Presidenti amerikan gjithashtu i bëri thirrje Libisë që t'i lirojë 5 infermieret bullgare, të dënuara me vdekje nën akuzat se qëllimisht kanë infektuar qindra fëmijë me virusin HIV. Para Bullgarisë, presidenti George Bush vizitoi Çekinë, Gjermaninë, ku mori pjesë në samitin e G8-ës, Poloninë, Italinë dhe Shqipërinë.
XS
SM
MD
LG