Ndërlidhjet

UASHINGTON


Presidenti amerikan Xhorxh Bush dhe kryeministri Izraelit Ehud Olmert pas takimit te sotëm, i kanë dhënë mbështjetjen qeverisë së re të presidentit të autoritetit palestinez Mahmud Abas. Presidenti Bush e quajti Abasin "president të palestinezëve" dhe "zërin për përparim". Ne jemi të njohur me atë që Hamasi ka sulmuar unitetin e qeverisë. Ata bënë zgjedhjen e dhunës. Ishte vendimi tyre që shkaktoi situatën aktuale në Lindjen e Mesme, tha Bush. Ndërkaq kryeministri izraelit Ehud Olmert u zoptua të bashkëpunojë me qeverinë e re palestineze. Javën e kaluar presidenti Abas formoi qeverinë e re pasi levizja islamiste e Hamasit morri kontrrolin në Gaza.
XS
SM
MD
LG