Ndërlidhjet

UASHINGTON


Zëdhënësi i Departamentit Amerikan të Shtetit, Tom Cajsi ka hedhur posht deklarimet e presidentit serb, Boris Tadiq se pavarësia e Kosovës mund të jetë precedent dhe destabilizim për gjithë Ballkanin. "SHBA-të konsiderojnë se Kosova nuk do të jetë precedent as për rajonin dhe as për ndonjë vend tjetër në botë ngase rrethanat në Kosovë janë të veqanta" ka thënë Cajsi në një konfencë për gazetarë. Ai ka përsëritur se SHBA-të përkrahin planin e Marti Ahtisarit si bazë e arritjes së pavarësisë së Kosovës.
XS
SM
MD
LG