Ndërlidhjet

UASHINGTON


Departamenti amerikan i shtetit, tha mbrëmë se ka besim në të dërguarin e Kombeve të Bashkuara për Kosovën, Martti Ahtisaari, përkundër sugjerimeve të Rusisë se i dërguari nuk ishte i pa anshëm. Zëdhënësi i departamentit, Tom Casey u tha gazetarëve se Ahtisaari është "person me përvojë të jashtëzakonshme dhe të arritura duke punuar në çështjet e këtilla". Dje, ministri i jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov tha se do të duhej të caktohej një "ndërmjetësues ndërkombëtar i pa anshëm" i ri për Kosovën.
XS
SM
MD
LG