Ndërlidhjet

MOSKË


Bisedimet e Grupit të Kontaktit lidhur me statusin e Kosovës që fillojnë nesër në Vjenë nuk mund të jenë të bazuara mbi planin e Ahtisaarit, derisa projektrezoluta e bazuar në këtë plan nuk mundi të marrë mbështetjen në Këshillin e Sigurimit.
Kështu i ka deklaruar gjatë ditës minisitri i jashtëm rus, Sergei Lavrov presidentit Vladimir Putin.
Takimi i nesërm i Grupit të Kontaktit, që përbëhet nga Shtetet e Bashkuara, Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Rusia pritet të caktojë formatin e bisedimeve shtesë mes Prishtinës dhe Beogradit.
Takimi do të mbahet në Vjenë.
XS
SM
MD
LG