Ndërlidhjet

HIROSHIMË


Në Hiroshima të Japonisë është kujtuar 62 vjetori i hedhjes së bombës atomike gjatë Luftës së Dytë Botërore. Të mbijetuarit, banorë dhe zyrtarë nga e gjithë bota mbajtën një minutë heshtje. Kryeministri i Japonisë, Shinzo Abe tha se do të punojë për zhdukjen e armatimit bërthamor.
Nga ky sulm i Shteteve të Bashkuara në përpjekje për përshpejtimin e përfundimit të Luftës së Dytë Botërore, u vranë rreth 140 mijë njerëz.
XS
SM
MD
LG