Ndërlidhjet

UASHINGTON


Kreu i drejtësisë amerikane, Alberto Gonzales dha dorëheqjen. Ky vendim vjen pas muaj akuzash se Gonzales largoi nga puna tetë prokurorë federalë për arsye politike.
Demokratët e akuzojnë Gonzalesin se ka keqpërdorur dhe ligjet antiterror.
Presidenti Bush edhe sot përsëriti vlerësimin pozitiv për Gonzalesin.
"Në postin e kreut të drejtësisë amerikane dhe më parë si jurist në Shtëpinë e Bardhë, Gonzales ka luajtur rol kritik në formësimin e politikave tona në luftën kundër terrorizmit dhe ka punuar pa u lodhur për ta bërë vendin tonë më të sigurtë", tha Bush.
XS
SM
MD
LG