Ndërlidhjet

BRUKSEL


Kryetari i Komisionit Evropian, Jose Manuel Barroso ka thënë se duhet të arrihet "përparim i prekshëm" në bisedimet mes Prishtinës dhe Beogradit për statusin e Kosovës, dhe shtoi se vetëm një zgjidhje politike sjell paqe dhe stabilitet të përhershëm në rajon. Bashkimi Evropian pret "qasje konstruktive" të Prishtinës dhe Beogradit në këtë proces, tha Barroso pas takimit me kryeministrin e Serbisë, Vojisllav Koshtunica.
Po sot në Bruksel, Koshtunica i bëri thirrje BE-së të mos e njohë Kosovën nëse ajo e shpall pavarësinë.
"Bashkësia ndërkombëtare dhe Bashkimi Evropian duhet ta bëjnë të qartë se shpallja e njëanshme e pavarësisë nuk është vetëm shkelje e Kartës së KB, por edhe kërcënim për paqen dhe stabilitetin në rajon", tha Koshtunica pas takimit me kryetarin e Parlamentit Evropian, Hans Gert-Pottering.
Më herët, pas takimit me shefin për Politikë të Jashtme dhe Siguri të BE, Javier Solana, Koshtunica tha se "Kombet e Bashkuara dhe Këshilli i Sigurimit janë institucionet e vetme ku do të duhej të zgjidhet dhe të trajtohet statusi i ardhshëm i Kosovës".
Lidhur me deklaratat e sekretarit shtetëror Dushan Prorokoviç, se Beogradi është i gatshëm të dërgojë trupa nëse Kosova shpall pavarësinë, Koshtunica se ato janë keqinterpretuar dhe nxjerrë nga konteksti. Serbia "nuk paraqet kërcënim për askënd, Serbia është ajo që po kërcënohet, asaj i janë bërë shumë kërcënime", tha Koshtunica.
XS
SM
MD
LG