Ndërlidhjet

BAGDAD


Qeveria e Irakut thotë se do t'i rishqyrtoj operacionet e të gjitha firmave të jashtme dhe të brendshme të sigurisë, pas të shtënave vdekjeprurëse në të cilat ishte e involvuar firma private e sigurisë Blackwater nga Shtetet e Bashkuara. Ky vendim u bë pas vrasjes së tetë civilëve irakianë dhe dyshimeve se ata janë vrarë nga rojtarët e kësaj firme private amerikane. Zyrtarët irakianë akuzojnë se këta rojtarë kishin hapur zjarr të pakontrolluar pas një shpërthimi, derisa ata po e përcillnin një konvoj diplomatik të Shteteve të Bashkuara. Ky incident ndodhi të dielën. Sekretarja amerikane e shtetit, Condoleezza Rice ka shprehur keqardhje për këto vdekje. Ajo, poashtu, i tha kryeminsitrit irakian al-Maliki me telefon se në rezultatet e hetimeve amerikane do të ketë qasje edhe qeveria irakiane.
XS
SM
MD
LG