Ndërlidhjet

MINSK


Presidenti i Belorusisë Aleksandar Lukashenko ka akuzuar sot Rusinë për ngritje të çmimit të gazit. Ai ka thënë se pret që Gazpromi rus të ngre çmimet e gazit 15 deri 20 %, dhe se Minsku do të jetë i detyruar të kundërpërgjigjet.
Bisedimet për gazin ndërmjet Rusisë dhe Bellorusisë janë nën vëzhgimin e afërt të Perëndimit, veçanërisht pas mospajtimeve rreth çmimeve që vjet çuan në ndalimin e përkohshëm të transportimit të gazit rus në Evropë.
XS
SM
MD
LG