Ndërlidhjet

BERLIN


Kryeministri i Kosovës Agim Çeku ka deklaruar për javoren gjermane "Franfurter Rundschau" se përfaqësuesi i BE-së në Treshen negociatore, Wolfgang Ischinger i ka thënë atij se pavarësia e Kosovës më nuk vihet në pyetje. "Pavarësia është punë e kryer. Bisedove me Ischingerin. Më tha se është cituar gabimisht. Më konfirmoi se pavarësia më fare nuk vihet në pyetje", ka thënë Çeku.
Duke shfaqur bindjen se dalëngadalë të gjitha vendet do ta njohin pavarësinë e Kosovës, Çeku ka përkujtuar pavarësimin e Sllovenisë dhe Kroacisë, dhe ka shtuar se "njohja e pavarësisë është proces, i cili nuk zhvillohet brenda natës".
XS
SM
MD
LG