Ndërlidhjet

KIEV


Kryetari i Ukrainës Viktor Yushchenko, u ka bërë thirrje tri partive prijëse në zgjedhjet paralamentare të së dielës, që të fillojnë bisedimet për formimin e qeverisë së koalicionit. Ai, ka thënë se pret nga udhëheqësit e partive që të tregojnë një mençuri të lartë politike. Aleanca mes partive të presidentit aktual Viktor Jushcenko dhe Julia Timoshenkos, aktualisht në opozitë ka marrë mbi 45% të votave.
Timoshenko dhe Jushcenko janë aleatë të revolucionit të portokalltë.
XS
SM
MD
LG