Ndërlidhjet

BAGDAD


Aleanca e Shiitëve të Bashkuar, grupimi politik i kryeministrit irakian Nuri al Maliki ka mirëpritur marrëveshjen mes dy udhëheqësve më të fuqishëm të bashkësisë shiite për të bashkëpunuar që të parandalohet gjakderdhja.
Marrëveshja në fjalë është nënshkruar nga kleriku Moktada al Sadër dhe Abdul Aziz al Hakim.
Po sot Irani rihapi një pikë kufitare mes Irakun në pjesën e Kurdistanit. Pika kufitare qe mbyllur dy javë më parë nga Irani në shenjë proteste ndaj arrestimit nga forcat amerikane të një qytetari iranian.
Në të tjera zhvillime, së paku 9 civilë janë vrarë dhe 12 të tjerë janë plagosur gjatë ditës në Irak.
XS
SM
MD
LG